TOMATİS METODU

NEDEN TOMATİS METODU DESTEĞİ ALMALIYIM?

DUYMAK’ ile ‘DİNLEMEK’ arasında çok büyük fark vardır.Dikkatimizi verdiğimiz ölçüde dinleyebir, dinleyebildiğimiz ölçüde anlayabiliriz.
Tomatis®️ Metodu, beyin işlevlerinin geliştirilmesine yardım etmek üzere çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar için en yenilikçi ve gelişmiş nörosensöriyel uyarım yöntemlerinden birini sunuyor.
Tomatis®️ Metodu, kulakla beyin arasında bağlantı sağlayan ve “ayna nöronlar” adı verilen sinir devrelerini uyarır. Sosyal etkileşim, bilişsel beceriler ve iletişim, ayna nöron sisteminin önemli role sahip olduğu alanlardır.Beyni desteklemek için kullanılan etkili bir yöntemdir.
UYGULAMA ALANLARI
✔️Dikkat Bozuklukları
✔️Yaygın Gelişim Bozukluğu
✔️Öğrenme Zorlukları Bozuklukları
✔️Dil gelişimi
✔️İletişim Bozuklukları
✔️Psikomotor Bozukluklar
✔️Kişisel Gelişim ve Sağlık
✔️Efektif ve Duygusal Bozukluklar
Tomatis®️ Metodu diğer terapiler ve ilgili programlarla birlikte sıkça uygulanmaktadır.
Tomatis Metodunun etkinliği, 80’i aşkın makalenin yanında, klinik ve bilimsel çalışmalarla da doğrulanmıştır.Detaylı bilgi ve randevu için 0554 435 8403 numaraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

TOMATİS METODU TERAPİSİ NEDİR?
Tomatis® Metodunun uygulanmasında, TalksUp® adı verilen, danışana belli teknik parametreler uyarınca işlenmiş müzik ve ses dinleten, taşınabilir bir elektronik aygıt kullanılmaktadır. TalksUp® aygıtının pek çok özelliği arasında yer alan “elektronik geçitleme®” işlevi, alçak ses frekansları ile yüksek ses frekansları arasında ani geçişler yaparak ses zıtlıklarının oluşturulmasını sağlayan, benzersiz bir noninvaziv prosedürdür. Kulak, alçak ve yüksek frekanslar arasındaki bu iki yönlü geçişlere uyum sağlamak için ciddi bir çaba sergiler ve beyinde bir uyarım etkisi meydana gelir.Dinleme yetinize dönük değerlendirmeler yapıldıktan sonra, durumunuza uygun seanslardan oluşan bir dinleme programı belirler. TalksUp® aygıtını kullanarak, bu programı kendi evinizde ya da sertifikalı Tomatis® merkezlerinde uygulayabilirsiniz.Danışanın ses üretmesinin gerekmediği, yani “pasif” dinleme seanslarında, tek yapılması gereken şey, hem kulaklıklar (havadan ses iletimi) hem de titreşim elemanı (kemikten ses iletimi) yoluyla ses ileten kulaklık takımını takmak ve TalksUp® aygıtında oynatılan müziği dinlemektir. Danışanın kendi ürettiği seslerin de kullanıldığı “aktif” dinleme seanslarında ise, üzerinde mikrofon da bulunan aynı kulaklık takımını kullanan danışan, bu kez kendisi de sesli okuma ve tekrarlama egzersizleri yapar. Danışanın sesi, eş zamanlı olarak işlenip kulağa iletilerek, işitsel geri bildirim döngüsünün çalışması sağlanır.

TOMATİS METODU TERAPİSİ KİMLER ALMALI?
Konuşma ve ifade yeteneklerinin güçlendirilmesi
Otizm
Sınav Stresi ve Kaygısı
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHAB)
Kekemelik ve gecikmiş konuşma
Konsantrasyon eksikliği
Özgüven eksikliği
Öğrenme güçlüğü
Disleksi
Yaygın gelişim bozukluğu
Bedensel engelli (Down, serebral palsi )
Sınav Stresi ve Kaygısı

 

ÖNEMLİ NOT :TOMATIS ®Metodu, bir Eğitim Programı şeklinde yapılandırılmıştır ve tıbbi tedavi veya tanı aracı olarak ele alınmamaktadır. Bu internet sitesinde yer alan içerik, yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, tıbbi tavsiye şeklinde veya tıbbi tavsiye yerine kullanılmamalıdır.